top of page

                                         Emocje

           Rozmów i rozważań o istocie bliskości, dotyku, czułości, znaczenia tych gestów dla naszego rozwoju i samopoczucia nigdy za wiele.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do okazywania uczuć. Korzyści dla relacji są ogromne niezależnie od tego, czy ekspresja ta dotyczy uczuć miłości, radości, czy złości     i gniewu.

 

       Istnieje piękna i wyraźna metafora dotycząca naszego wzrastania i dojrzewania. Dzieciństwo przestawiane jest w niej jako szczególny czas mający decydujące znaczenie o całej naszej przyszłości. Dzieciństwo  jest jak walizka. Jeśli jest to czas pełen czułości, miłości, wzmocnień walizka pełna jest pozytywnego bagażu. Walizka jest pełna wzmocnień, przekonań o sobie, że jestem wartościowy, ważny, kompetentny. W sytuacjach trudnych i wyjątkowych, a także codziennych związanych z pracą,              w chwilach dających szansę awansu, w chwilach wyzwań czerpiemy z naszej walizki pewność siebie, odwagę, podejmujemy działanie. To, co wiemy o sobie pozwala nam rozwinąć skrzydła, realizować wyznaczone cele, cieszyć się dobrym samopoczuciem, odnosić sukcesy.

Walizka pełna krytyki, poniżeń, emocjonalnego odrzucenia, zaniedbań, braku uwagi w życiu dorosłym zmusza nas do myślenia o sobie jako istocie nic nie wartej, niekompetentnej. Powoduje, że osoba jest  niezadowolona z siebie, nie potrafi czerpać radości z  życia, rozwijać się. Jej bagaż jest ciężarem, ściąga ją w dół, zamyka            w smutku i lęku.

         To od nas rodziców zależy z jakim bagażem wyślemy nasze dzieci w ich dorosłe życie. Nie ma skuteczniejszego sposobu na pakowanie do walizki  wzmocnień jak właśnie okazywanie naszym pociechom miłości, poprzez czuły dotyk, słowa, uwagę, zaangażowanie w sprawy dziecka, czas spędzony na wspólnych zabawach.

Najsilniejszym językiem miłości jest dotyk. Kontakt fizyczny, czuły dotyk to podstawowy i wyjątkowy sposób na okazywanie uczuć dziecku. Dotyk nie musi mieć specjalnej okazji, czy pretekstu. Badania potwierdzają, że osoby dotykane, przytulane żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i emocjonalnym. Dzieci uwielbiają być głaskane, przytulane, brane na kolana. Maluchy lubią baraszkować z rodzicami po podłodze, lubią być podrzucane. Okazją do czułego dotyku jest także codzienna kąpiel      i pielęgnacja. Także w tych momentach dziecko nabiera poczucia, że otacza je ciepło, czułość i dbałość o jego potrzeby. Dzień rozpoczynający się czułym całuskiem              i przytuleniem ma okazję być dniem radośniejszym i spokojniejszym. Czuły uścisk dziecka po powrocie ze szkoły czy przedszkola to doskonały sposób na to by, po dniu, nie pozbawionym zapewne trudnych doświadczeń, dziecko znowu mogło poczuć się bezpieczne, spokojne i zrelaksowane.

Dotyk jest jednakowo cenny i ważny dla dzieci w różnym wieku. Potrzebują go jednakowo  noworodki jak i młodzież. Wyrazem dbania o potrzeby dziecka jest oczywiście odpowiednie dostosowanie tego rodzaju języka miłości do wieku i potrzeb pociechy. Maluszek potrzebuje być tulony w ramionach ale to nie znaczy, że z podobną propozycja mamy wychodzić do nastolatka. Nastolatek chętnie doświadczy pogłaskania po ramieniu, uścisku ręki, czy przytulenia.

Poczucie wartości kształtuje się także pod wpływem słów wypowiadanych do dziecka. Słowa także mają ogromną siłę. Dziecko to wie na swój temat, co usłyszało o sobie od osób najbliższych i znaczących dla niego. Dlatego tak ważne jest by mówić o dziecku dobrze, chwalić go, komplementować jego sukcesy, podkreślać jego samodzielność, działanie.

         To nieprawda, że dobrym chwaleniem można „zepsuć” dziecko, nieprawda, że nie warto chwalić, bo można zapeszyć. Mądra pochwała dodaje dziecku skrzydeł. Dziecko jest dumne z siebie, zadowolone i szczęśliwe. Oczy rozpromieniają się a pochwała na długo pozostaje w pamięci dziecka. Pochwała pozwala mu nabrać przekonania „Wiem, Umiem, Odniosłem sukces”

W chwaleniu dziecka warto być dokładnym. Zamiast ogólnych stwierdzeń „ Świetnie” warto powiedzieć, co tak szczególnie nam się podobało. Gdy nasze zachwyty nie będą szczere lub zbyt przesadzone osoba do której są kierowane także nie odbierze ich jako prawdziwe. Dlatego tak ważne jest zwrócenie w naszym komplemencie szczególnej uwagi na element, który naprawdę nam się podoba. Jeśli chcemy sprawić synowi lub córce ogromną przyjemność dajmy dziecku okazję aby słyszało, całkiem przypadkiem oczywiście;), pochwałę na jego temat wypowiadaną do babci, dziadka, cioci lub jeszcze kogoś innego. Dzięki temu nasza Pociecha będzie niezwykle szczęśliwa, poczuje także jeszcze większą miłość i życzliwość do osoby, która ową pochwałę wypowiedziała.

 

        Istnieje tyle sposobów okazywania miłości dziecku ile dzieci i ich rodziców. I to jest wspaniałe. Bo to właśnie te sposoby są szczególnie cenne, niepowtarzalne i wynikają z wyjątkowej więzi dziecka z mamą i tatą.

Mama, tata, babcia, dziadek- to osoby od których poprzez obserwacje maluchy uczą się jak okazywać uczucia. Bliskość okazywana sobie na co dzień między rodzicami         i pozostałymi domownikami jest dla dziecka podstawową informacją jak te uczucia okazywać i jak traktować się nawzajem. Jeśli wzajemny dotyk, czułe gesty, słowa kocham cie istnieją swobodnie w naszym codziennym życiu Maluchy naturalnie nauczą się zarówno je przyjmować jak i okazywać bliskim. 

bottom of page